Navigace: Ježčí poradna > První pomoc a následná péče o ježka, krok za krokem > Zbavení ježka parazitů (některé léky a jejich dávkování)

Zbavení ježka parazitů (některé léky a jejich dávkování)

Nejnebezpečnější z parazitů ježka jsou plicní červi - např. Crenosoma striatum (plicnivka ježčí) a Capillaria aerophila, kteří způsobují velký úhyn nejen mláďat, ale i dospěllých jedinců. Projev onemocnění: hlasitý, rachotivý dech, suchý kašel, chrčení, hlenovitý až hnisavý výtok s nosu, vratká chůze, propadlé boky, úbytek na váze. 

Ježek trpí i střevními parazity - vrtejši, škrkavky, tasemnice, motolice aj. Některé střevní parazity lze rozeznat pouhým okem: vrtejš je cca 8 mm dlouhý, bílý červ, nachází se jednotlivě, tasemnice se pozná podle trusu posetého bílými lesklými články, které vypadají jako "půlrejžičky", škrkavka je dlouhý červ masové barvy.

1. léky proti parazitům dýchacího ústrojí (tj. proti plicnivce, kapilárii aj.)

Dectomax, Ivomec - dávkování (aplikují veterináři) 0,03 ml na 100 g hmotnosti, injekci je nutné po 10-14 dnech opakovat. Injekce se aplikuje pod kůži na hřbetě do tzv. kožního stanu, kožní řasy (kůže se nadzvedne za bodliny pinzetou nebo přímo rukou). POZOR! Tyto léky podávejte ježkům o hmotnosti nejméně 300 g. Pokud je však ježek menší, ale napadení plicními parazity je vysoké, léky použijte, je to pro ježka jediná šance na přežití. Dávkování léků se však musí snížit na 0,02 ml na 100 g hmotnosti.

Občasnou sekundární komplikací u ježka (při silném napadení plicními parazity) bývá vakteriální infekce dýchacího ústrojí. K doléčení lze použít antibiotikum Clamoxyl nebo Baytril.

2. Léky proti parazitům zažívacího ústrojí

Dectomax, Ivomec (aplikují veterináři) - vysoce účinné injekční preparáty proti oblým červům nejen dýchacího, ale i zažívacího ústrojí (škrkavky, střevní kapilárie aj.). Dávkování léků je stejné jako v případě plicních parazitů.

Uvedené preparáty  mají široký záběr, pokrývají všchny důležité a nebezpečné plicní a střevní červy, mimo tasemnici a motolici, které patří k červům plochým (zde použijte např. Panacur nebo Drontal) 

Příklady dalších neinjekčních léků proti parazitům zažívacího ústrojí: Banminth, Cestal Cat, Caniverm aj. - poradí veterinář.

3. Prostředky proti vnějším parazitům (tj. blechy, klíšťata, roztoči)

Difusil V - přípravek je účinný proti blechám i klíšťatům. Ježek se opatrně postříká (pozor na obličejovou část), zabalí do ručníku a po uplynutí několika minut jsou blechy mrtvé. Klíšťata po nastříknutí odpadnou sama nebo je můžete odstranit pinzetou. Klíšťata lze také zakapat jodovou tinkturou a potom vytáhnout pinzetou. Pinzeta se musí nasadit u hlavičky klíštěte, nikdy se klíště nebere za bříško. 

Bolfo (pudr, sprej pro kočky) - přípravek je účinní proti blechám.

Pokud je kůže ježka silně napadena roztoči (např. zákožka svrabová) - tj. mezi bodlinami se tvoří krusta a na kůži jsou změny, popř. padají bodliny, lze aplikovat injekci Dectomaxu nebo Ivomecu (injekci Ivomocu je nutné po 14 dnech opakovat).

4. Bakteriální infekce (zápal plic, zánět střev, hnisavé rány atd.)

Ve Velké Británii u ježků s úspěchem používají širokospektré antibiotikum Clamoxylv Německu zase Baytril (fa Bayer). Naši veterináři mají tyto léky také k dispozici. V současnosti existuje celá řada nových antibiotik vhodných pro ježky.