Péče o ježčí kojence

Rychlost.cz - poptávka připojení
Našli jste opuštěné hnízdo s mláďaty a chcete je zachránit. Pokud bezpečně 
nevíte, co se s ježčí matkou stalo, počkejte cca 3 hodiny, zda se k mláďatům 
ještě nevrátí. Mláďat se do té doby nedotýkejte. Potom malé ježky seberte
a umístěte doma v papírové krabici, 
kterou vystelete buničinou nebo čistými hadříky - neroztřepenými, olemovanými,
bez poutek a děr  (stará  utěrka,  ručník atd.).  Prochladlá  mláďata musíte 
zahřát a zajistit jim stálé teplo, jinak zemřou z prochlazení. 
   Do středu krabice umístíte láhev s ohřátou vodou obalenou ručníkem (nebo 
termofor), ježčí kojenci totiž neudrží tělesnou teplotu. 
   Aby se mládě nepřehřálo (a případně neuhynulo),  musí  mít možnost se od 
horké láhve vzdálit (to znamená,  že krabice  pro kojence nesmí  být  příliš 
těsná). Kojence musíte také přikrývat (třeba ručníkem). 
Najdou-li se  mláďata už  rozlezlá  mimo  hnízdo a studená,  jde s největší 
pravděpodobností již o sirotky. 

Krmení ježčích kojenců

Nejvhodnější je sušené mléko pro koťata, popř. štěňata (k dostání u veterinářů). POZOR na kvalitu mléka! Mléko některých výrobců je totiž jak pro kočičí, tak pro ježčí kojence nepoživatelné ba nebezpečné. Kvalitní je např. od firmy Whiskas. Kravské mléko je nevhodné. Než "kočičí nebo psí" mléko koupíte, můžete na krátkou dobu použít náhražku - šlehačku zředěnou převařenou vodou nebo fenyklovým čajem, a to v poměru: 2 díly vody (čaje) a 1 díl šlehačky. Tato náhražka udrží mládě chvíli při životě. Pamatujte, musíte použít pouze pravou neslazenou šlehačku, ne smetanu!

P o z o r ! V žádném případě nepoužívejte kravské mléko!!

Množství potravy se řídí homotností. Denní dávka kočičího mléka pro ježčího kojence má být asi 25 % jeho hmotnosti. Například mládě o hmotnosti 6o g by mělo dostat asi 15 ml mléka rozděleného na 8 dávek po 2 ml (6x přes den, 2x v noci). Ke krmení můžete použít injekční stříkačku, lahvičku pro panenky s dudlíkem aj. Kojenec se položí na záda do dlaně levé ruky, jemně přidrží palcem za bříško - a může se začít krmit.

Po každém krmení je nutné masírovat bříško (i okolí řitního otvoru) navlhčeným prstem nebo vatovým tamponem, protože kojenci nejsou schopni se sami vyprazdňovat (ježčí matka to dělá jazykem). Dosáhne-li mládě hmotnosti cca 100 g můžete už do mléka přidat trochu masové konzervy pro koťata.

Od 110-120 g (někdy i dřív, pokud mu už rostou zoubky) je možné podávat už jenom konzervy pro koťata, nejlépe Whiskas Junior, rozmačkané a zvláčněné vodou, kašovité.

Pozor, někdy se najde zatoulané mládě lehčí než 100 g (už s malými zoubky), jde o mládě podvyživené, tomu dejte hned např. Whiskas Junior.

Když mají ježci už zoubky (asi od 150 g váhy), můžete začít s normální potravou pro ježky (masové konzervy pro psy a kočky, vařené a pokrájené libové maso - hovězí, kuřecí atd.) - viz. další instrukce v kapitole "První pomoc ježkům: kapitola č. 4 Potrava - ježčí jídelníček".

P o z o r ! Když malí ježci přejdou na masitou potravu, nezapomeňte jim dávat vodu na pití (do nepřevratných misek). Voda musí být denně čerstvá a vždy k dispozici.

D ů l e ž i t é  u p o z o r n ě n í :

Blechy, klíšťata, muší vajíčka a larvy se u kojenců musí odstranit pouze mechanicky (třeba pinzetou). Nikdy u malých ježků nepoužívat spreje na hubení hmyzu! Nekoupat!

Případné dotazy posílejte na e-mail helenahatleova@seznam.cz